Race the River Kids Triathlon
Saturday, July 23, 2011
Results By: Across the Line Timing
Division: Boys 5/6 yrs. old
Place Bib # Name Start Run Pace T1 Bike MPH T2 Run Pace Finish
1 862 Logan Nagle 11:45:00 0:01:56 7:44 0:00:32 0:05:07 11.73 0:00:13 0:02:33 10:12 0:10:21
2 878 Brennan Frislie 11:45:00 0:02:10 8:40 0:00:30 0:05:17 11.36 0:00:17 0:02:54 11:36 0:11:08
3 866 Jared Passinetti 11:45:00 0:02:08 8:32 0:00:46 0:05:24 11.11 0:00:14 0:02:48 11:12 0:11:20
4 871 Tobey Clendenin 11:45:00 0:02:26 9:44 0:00:26 0:05:56 10.11 0:00:17 0:02:44 10:56 0:11:49
5 868 Ashton Pomerantz 11:45:00 0:02:28 9:52 0:00:47 0:05:19 11.29 0:00:21 0:02:56 11:44 0:11:51
6 867 Frey Pomerantz 11:45:00 0:02:29 9:56 0:00:41 0:05:28 10.98 0:00:21 0:03:03 12:12 0:12:02
7 870 Carter Smith 11:45:00 0:02:25 9:40 0:00:41 0:05:37 10.68 0:00:24 0:03:07 12:28 0:12:14
8 865 Harrison SLUNT 11:45:00 0:02:28 9:52 0:00:33 0:06:10 9.73 0:00:22 0:02:48 11:12 0:12:21
9 875 Miles Taylor 11:45:00 0:02:19 9:16 0:00:48 0:05:34 10.78 0:00:22 0:03:23 13:32 0:12:26
10 872 Ryan Lafferty 11:45:00 0:02:12 8:48 0:00:46 0:07:11 8.35 0:00:18 0:02:35 10:20 0:13:02
11 864 Jackson Kendrick 11:45:00 0:02:32 10:08 0:00:48 0:06:08 9.78 0:00:25 0:03:15 13:00 0:13:08
12 876 Brad Beck 11:45:00 0:02:28 9:52 0:00:42 0:06:37 9.07 0:00:23 0:03:05 12:20 0:13:15
13 869 James Laker 11:45:00 0:02:36 10:24 0:00:53 0:05:42 10.53 0:00:25 0:03:48 15:12 0:13:24
14 863 Ben Eschenbacher 11:45:00 0:02:24 9:36 0:00:53 0:06:41 8.98 0:00:21 0:03:06 12:24 0:13:25
15 874 Cameron Echelberger 11:45:00 0:02:25 9:40 0:00:30 0:07:21 8.16 0:00:21 0:03:00 12:00 0:13:37
16 877 Ryan Ramsay 11:45:00 0:02:24 9:36 0:01:00 0:05:21 11.21 0:00:41 0:05:44 22:56 0:15:10
17 873 diego aguilar 11:45:00 0:02:31 10:04 0:01:03 0:09:15 6.49 0:00:18 0:03:11 12:44 0:16:18
18 939 Benjamin Paulsen 11:45:00 0:02:38 10:12 0:01:13 0:08:59 6.67 0:00:35 0:04:55 18:06 0:18:20
Division: Girls 5/6 yrs. old
Place Bib # Name Start Run Pace T1 Bike MPH T2 Run Pace Finish
1 933 Abby Gamble 11:45:00 0:01:55 7:40 0:00:36 0:05:18 11.32 0:00:16 0:02:41 10:44 0:10:46
2 931 Katie Kirk 11:45:00 0:02:26 9:44 0:00:54 0:05:17 11.36 0:00:17 0:02:39 10:36 0:11:33
3 936 Anna Cartee 11:45:00 0:02:17 9:08 0:00:40 0:05:41 10.56 0:00:25 0:02:33 10:12 0:11:36
4 974 Jenacey Johnson 11:45:00 0:02:21 9:24 0:00:50 0:06:04 9.89 0:00:22 0:02:48 11:12 0:12:25
5 932 Jane Paulsen 11:45:00 0:02:37 10:28 0:00:27 0:06:26 9.33 0:00:22 0:03:01 12:04 0:12:53
6 938 Kylie Johnson 11:45:00 0:02:37 10:28 0:00:42 0:06:18 9.52 0:00:26 0:03:10 12:40 0:13:13
7 935 Clare Johnson 11:45:00 0:02:36 10:24 0:00:43 0:06:26 9.33 0:00:24 0:03:27 13:48 0:13:36
8 937 Erin Martin 11:45:00 0:02:42 10:48 0:00:32 0:06:59 8.59 0:00:25 0:03:08 12:32 0:13:46
Division: Boys 7/8 yrs. old
Place Bib # Name Start Run Pace T1 Bike MPH T2 Run Pace Finish
1 891 Connor Waddell 11:00:00 0:01:50 5:33 0:00:29 0:07:49 15.35 0:00:23 0:02:24 7:16 0:12:55
2 882 Jaxon Smith 11:00:00 0:01:42 5:09 0:00:46 0:07:55 15.16 0:00:19 0:02:14 6:46 0:12:56
3 881 John Morris 11:00:00 0:01:38 4:57 0:00:33 0:08:17 14.49 0:00:24 0:02:05 6:19 0:12:57
4 890 Derek Curtis 11:00:00 0:02:00 6:04 0:00:26 0:08:03 14.91 0:00:23 0:02:11 6:37 0:13:03
5 893 Garrett Dingman 11:00:00 0:01:37 4:54 0:00:31 0:09:06 13.19 0:00:16 0:02:16 6:52 0:13:46
6 887 Christopher Swider 11:00:00 0:01:51 5:36 0:00:27 0:09:12 13.04 0:00:18 0:02:24 7:16 0:14:12
7 896 David Dunlap 11:00:00 0:01:59 6:01 0:00:49 0:08:21 14.42 0:00:39 0:02:24 7:16 0:14:12
8 880 Elizabeth Morris 11:00:00 0:02:01 6:07 0:00:34 0:08:53 13.51 0:00:19 0:02:44 8:17 0:14:31
9 973 Kessler Johnson 11:00:00 0:02:04 6:16 0:00:27 0:09:36 12.5 0:00:24 0:02:48 8:29 0:15:19
10 883 Nathan Creasey 11:00:00 0:01:57 5:55 0:00:31 0:09:54 12.12 0:00:18 0:02:42 8:11 0:15:22
11 892 Oliver Dingman 11:00:00 0:01:57 5:55 0:00:32 0:09:46 12.29 0:00:22 0:02:55 8:50 0:15:32
12 879 Kirsten Pomerantz 11:00:00 0:01:56 5:52 0:00:56 0:10:07 11.86 0:00:18 0:02:32 7:41 0:15:49
13 894 Caden Boyd 11:00:00 0:02:11 6:37 0:00:41 0:10:17 11.67 0:00:17 0:02:46 8:23 0:16:12
14 895 Jack Johnson 11:00:00 0:01:43 5:12 0:00:26 0:10:46 11.15 0:00:21 0:03:13 9:45 0:16:29
15 885 Lucas SLUNT 11:00:00 0:01:55 5:48 0:00:42 0:11:08 10.78 0:00:19 0:02:37 7:56 0:16:41
16 884 Adam Ahlf 11:00:00 0:02:05 6:19 0:00:58 0:10:09 11.82 0:00:22 0:03:23 10:15 0:16:57
17 888 Aaron Horist 11:00:00 0:02:09 6:31 0:00:31 0:11:00 10.91 0:00:19 0:03:01 9:08 0:17:00
18 899 Jordan Gillis 11:00:00 0:02:23 7:13 0:00:36 0:10:44 11.18 0:00:27 0:02:53 8:44 0:17:03
19 898 Connor Echelberger 11:00:00 0:02:19 7:01 0:00:38 0:11:23 10.54 0:00:28 0:03:08 9:30 0:17:56
20 889 Tyler Lytle 11:00:00 0:02:10 6:34 0:00:33 0:12:03 9.96 0:00:25 0:02:48 8:29 0:17:59
21 902 Jonathan Stowe 11:00:00 0:02:20 7:04 0:00:41 0:11:41 10.27 0:00:31 0:03:01 9:08 0:18:14
22 901 Aaden Anderson 11:00:00 0:01:46 5:21 0:01:05 0:12:47 9.39 0:00:32 0:02:26 7:22 0:18:36
23 900 Colin Geibel 11:00:00 0:02:19 7:01 0:00:39 0:11:40 10.29 0:00:45 0:03:20 10:06 0:18:43
24 897 Cayden Stone 11:00:00 0:02:22 7:10 0:00:35 0:12:34 9.55 0:00:27 0:03:31 10:39 0:19:29
Division: Girls 7/8 yrs. old
Place Bib # Name Start Run Pace T1 Bike MPH T2 Run Pace Finish
1 947 Emma Thompson 11:00:00 0:01:47 5:24 0:00:20 0:08:09 14.72 0:00:11 0:02:24 7:16 0:12:51
2 950 Niki Hare 11:00:00 0:01:48 5:27 0:00:29 0:09:00 13.33 0:00:14 0:02:21 7:07 0:13:52
3 951 Lauren Forster 11:00:00 0:01:46 5:21 0:00:30 0:09:13 13.02 0:00:17 0:02:05 6:19 0:13:52
4 941 Lily Fletcher 11:00:00 0:01:56 5:52 0:00:27 0:09:12 13.04 0:00:20 0:02:34 7:47 0:14:29
5 946 Montana Zevenbergen 11:00:00 0:01:43 5:12 0:00:30 0:09:20 12.86 0:00:19 0:02:52 8:41 0:14:44
6 943 Abby Quigley 11:00:00 0:01:53 5:42 0:00:37 0:09:44 12.33 0:00:13 0:02:47 8:26 0:15:14
7 954 Rowyn Stoner 11:00:00 0:02:00 6:04 0:00:30 0:10:09 11.82 0:00:14 0:02:45 8:20 0:15:38
8 940 Hailey Tenney 11:00:00 0:02:10 6:34 0:00:38 0:10:12 11.76 0:00:16 0:02:52 8:41 0:16:08
9 945 Alahna Lien 11:00:00 0:02:12 6:40 0:00:44 0:10:43 11.2 0:00:21 0:02:47 8:26 0:16:47
10 944 Maddy Quigley 11:00:00 0:02:16 6:52 0:00:40 0:11:01 10.89 0:00:18 0:02:50 8:35 0:17:05
11 942 Lauren Lafferty 11:00:00 0:02:20 7:04 0:00:33 0:11:32 10.4 0:00:19 0:03:01 9:08 0:17:45
12 949 Hanna Christensen 11:00:00 0:02:22 7:10 0:00:48 0:11:26 10.5 0:00:23 0:03:20 10:06 0:18:19
13 955 Abigail Threadgill 11:00:00 0:02:18 6:58 0:00:44 0:11:31 10.42 0:00:31 0:04:09 12:35 0:19:13
14 948 Kylie Stone 11:00:00 0:02:07 6:25 0:00:56 0:11:20 10.59 0:00:54 0:03:59 12:04 0:19:16
15 953 Ada Christensen 11:00:00 0:02:23 7:13 0:00:52 0:11:39 10.3 0:00:27 0:03:55 11:52 0:19:16
16 952 Ellie Tenbrink 11:00:00 0:02:25 7:19 0:00:56 0:12:34 9.55 0:00:42 0:03:06 9:24 0:19:43
Division: Boys 9/10 yrs. old
Place Bib # Name Start Run Pace T1 Bike MPH T2 Run Pace Finish
1 912 Robby Dunlap 10:15:00 0:03:30 7:00 0:00:29 0:10:12 17.65 0:00:21 0:03:59 7:58 0:18:31
2 907 Noah Clendenin 10:15:00 0:04:16 8:32 0:00:24 0:11:29 15.67 0:00:13 0:04:21 8:42 0:20:43
3 914 Luke Walker 10:15:00 0:03:52 7:44 0:00:22 0:11:53 15.15 0:00:16 0:04:27 8:54 0:20:50
4 917 Carter Childress 10:15:00 0:03:42 7:24 0:00:21 0:12:30 14.4 0:00:15 0:04:52 9:44 0:21:40
5 909 Joey Nye 10:15:00 0:04:19 8:38 0:00:34 0:11:54 15.13 0:00:18 0:05:19 10:38 0:22:24
6 904 Joshua Creasey 10:15:00 0:04:19 8:38 0:00:25 0:12:36 14.29 0:00:15 0:04:59 9:58 0:22:34
7 916 Josh Gillis 10:15:00 0:04:03 8:06 0:00:30 0:13:58 12.89 0:00:23 0:04:43 9:26 0:23:37
8 913 Brady Christensen 10:15:00 0:04:51 9:42 0:00:36 0:12:25 14.5 0:00:21 0:05:58 11:56 0:24:11
9 903 Connor Tenney 10:15:00 0:04:22 8:44 0:00:40 0:14:09 12.72 0:00:26 0:04:59 9:58 0:24:36
10 918 Corbin Frislie 10:15:00 0:04:31 9:02 0:00:28 0:13:19 13.52 0:00:29 0:06:17 12:34 0:25:04
11 972 Jaelen Johnson 10:15:00 0:04:50 9:40 0:00:42 0:12:02 14.96 0:00:36 0:06:55 13:50 0:25:05
12 915 Nicky Ancker 10:15:00 0:04:37 9:14 0:00:39 0:13:35 13.25 0:00:28 0:05:53 11:46 0:25:12
13 906 Lincoln Fletcher 10:15:00 0:04:41 9:22 0:00:31 0:13:58 12.89 0:00:20 0:06:09 12:18 0:25:39
14 910 Bryden Dodson 10:15:00 0:04:38 9:16 0:00:32 0:14:40 12.27 0:00:25 0:05:24 10:48 0:25:39
15 905 Drew Ahlf 10:15:00 0:04:36 9:12 0:00:38 0:14:27 12.46 0:00:21 0:05:42 11:24 0:25:44
Division: Girls 9/10 yrs. old
Place Bib # Name Start Run Pace T1 Bike MPH T2 Run Pace Finish
1 962 Jaxon Slaney 10:15:00 0:03:50 7:40 0:00:29 0:11:04 16.27 0:00:19 0:04:04 8:08 0:19:46
2 961 Sarah Swider 10:15:00 0:04:22 8:44 0:00:43 0:12:21 14.57 0:00:14 0:05:05 10:10 0:22:45
3 965 Lily Johnson 10:15:00 0:03:41 7:22 0:00:29 0:11:41 15.41 0:00:15 0:06:42 13:24 0:22:48
4 960 lili hare 10:15:00 0:03:53 7:46 0:00:29 0:13:32 13.3 0:00:13 0:04:44 9:28 0:22:51
5 968 Alison Forster 10:15:00 0:04:08 8:16 0:00:33 0:13:02 13.81 0:00:25 0:04:50 9:40 0:22:58
6 959 EMMA GARZA 10:15:00 0:04:32 9:04 0:00:32 0:13:01 13.83 0:00:16 0:04:57 9:54 0:23:18
7 967 Kestrelle Kozak 10:15:00 0:04:43 9:26 0:00:33 0:12:25 14.5 0:00:29 0:05:43 11:26 0:23:53
8 963 Ellie French 10:15:00 0:04:44 9:28 0:00:37 0:12:23 14.54 0:00:29 0:06:54 13:48 0:25:07
9 966 katie thieschafer 10:15:00 0:04:32 9:04 0:00:35 0:14:39 12.29 0:00:29 0:05:33 11:06 0:25:48
10 957 Anna Syverson 10:15:00 0:04:23 8:46 0:00:39 0:15:21 11.73 0:00:17 0:05:22 10:44 0:26:02
11 956 Madilynn Wells 10:15:00 0:04:21 8:42 0:00:32 0:14:46 12.19 0:00:19 0:06:25 12:50 0:26:23
12 969 Katelyn Geibel 10:15:00 0:05:07 10:14 0:00:40 0:15:22 11.71 0:00:26 0:06:52 13:44 0:28:27
13 964 abigail peightal 10:15:00 0:04:55 9:50 0:00:54 0:18:31 9.72 0:00:20 0:05:20 10:40 0:30:00
14 958 Marissa Samayoa 10:15:00 0:05:02 10:04 0:00:34 0:18:56 9.51 0:00:18 0:05:24 10:48 0:30:14
15 971 Rachel Anderson 10:15:00 0:04:23 8:46 0:00:56 0:18:39 9.65 0:00:19 0:05:57 11:54 0:30:14
16 970 Lauren Threadgill 10:15:00 0:04:32 9:04 0:01:01 0:19:05 9.43 0:00:18 0:07:54 15:48 0:32:50
Division: Boys 11/12 yrs
Place Bib # Name Start Run Pace T1 Bike MPH T2 Run Pace Finish
1 857 Armando Guzman 9:00:00 0:03:34 7:08 0:00:31 0:13:31 17.76 0:00:21 0:04:20 8:40 0:22:17
2 859 Michael Roberts 9:00:00 0:04:14 8:28 0:00:23 0:13:46 17.43 0:00:17 0:05:07 10:14 0:23:47
3 856 Dawson Jordan 9:00:00 0:03:37 7:14 0:00:24 0:15:22 15.62 0:00:18 0:04:13 8:26 0:23:54
4 855 Justin Holmes 9:00:00 0:03:45 7:30 0:00:37 0:17:20 13.85 0:00:14 0:04:43 9:26 0:26:39
5 858 Michael Forster 9:00:00 0:04:35 9:10 0:00:34 0:16:02 14.97 0:00:26 0:05:11 10:22 0:26:48
6 850 Will Syverson 9:00:00 0:04:13 8:26 0:00:52 0:19:09 12.53 0:00:31 0:04:50 9:40 0:29:35
7 860 joseph casey 9:00:00 0:04:03 8:06 0:00:39 0:21:08 11.36 0:00:24 0:05:03 10:06 0:31:17
8 861 Andrew Brown 9:00:00 0:03:57 7:54 0:00:44 0:21:08 11.36 0:00:27 0:05:01 10:02 0:31:17
9 853 JEREMIAH GARZA 9:00:00 0:04:02 8:04 0:00:26 0:23:11 10.35 0:00:23 0:05:53 11:46 0:33:55
10 851 Austin Ahlf 9:00:00 0:05:52 11:44 0:00:55 0:22:01 10.9 0:00:47 0:07:43 15:26 0:37:18
11 854 Jake Johnson 9:00:00 0:06:03 12:06 0:00:43 0:31:02 7.73 0:00:20 0:08:57 17:54 0:47:05
Division: Girls 11/12 yrs. old
Place Bib # Name Start Run Pace T1 Bike MPH T2 Run Pace Finish
1 926 Greta Merkel 9:00:00 0:03:55 7:50 0:00:32 0:14:49 16.2 0:00:17 0:04:42 9:24 0:24:15
2 927 Sarah Cartee 9:00:00 0:03:54 7:48 0:00:36 0:14:47 16.23 0:00:21 0:04:42 9:24 0:24:20
3 929 Makena Dodson 9:00:00 0:03:59 7:58 0:00:33 0:15:04 15.93 0:00:21 0:04:26 8:52 0:24:23
4 921 Liv Kindl 9:00:00 0:03:54 7:48 0:00:22 0:16:13 14.8 0:00:17 0:04:35 9:10 0:25:21
5 924 Sierra Ohlsen 9:00:00 0:04:01 8:02 0:00:43 0:15:46 15.22 0:00:25 0:04:56 9:52 0:25:51
6 919 Josie Kirk 9:00:00 0:04:37 9:14 0:00:47 0:15:45 15.24 0:00:25 0:05:18 10:36 0:26:52
7 920 Jayden Chilson 9:00:00 0:04:24 8:48 0:00:31 0:16:34 14.49 0:00:17 0:05:08 10:16 0:26:54
8 923 Reegan Myser 9:00:00 0:04:16 8:32 0:00:29 0:19:48 12.12 0:00:28 0:05:15 10:30 0:30:16
9 930 sarah thieschafer 9:00:00 0:04:48 9:36 0:00:37 0:18:47 12.78 0:00:26 0:06:04 12:08 0:30:42
10 922 Megan Horist 9:00:00 0:05:41 11:22 0:00:39 0:24:36 9.76 0:00:21 0:07:40 15:20 0:38:57